În anii 2014 – 2015, la Liceul Teoretic Puhoi a fost implementat proiectul ,,Termoizolarea fațadelor și schimbarea tâmplăriei” prin urmare grădina din fața instituției a rămas deteriorată inclusiv florile multianuale, arbuștii și gazonul. Totodată, această situație lipsește elevii liceului de unicul loc de odihnă de care se puteau bucura în timpul recreațiilor cât și după ore. Prin proiectul „Școala – o grădină înfloritoare” mai mulți tineri parte a grupului „NAVI” au hotărât să reamenajeze și să înverzească acest teren.
Tinerii inițiativei s-au bucurat de susținerea elevilor dar și a întregii administrații a liceului și au reușit să organizeze o masă rotundă cu tematica „Rolul Naturii în viața cotidiană” cu scopul promovării comportamentului ecologic la elevi și tineri. Pe parcurs, grupul a adăugat o activitate opțională – cea de salubrizare a teritoriului, după care a urmat plantarea materialului săditor : 100 de tufe de trandafiri, 30 de thuja, 10 brazi și 5 pomi de tei. Proiectul a fost intens promovat pe rețele de socializare, pe pagina facebook a liceului și cea a satului Puhoi.













