Violenţa a devenit un fenomen tot mai des întîlnit printre adolescenţi. Cel mai des aceştia devin agresivi cu cei mai vulnerabili, pentru a-şi manifesta superioritatea. Grupul de iniţiativă ”Cheia succesului”, constituit din trei elevi ai Liceului teoretic Puhoi, Nicoleta Ciobanu, Olga Soltan şi Andrei Goreanu, au decis să atragă atenţia asupra acestei probleme.
Acest grup de iniţiativă a lansat recent un proiect cu genericul ”Violenţa – arma celor slabi”, fiind acceptat spre finanţare de către Fondul pentru Tineri Ialoveni în cadrul Programului de granturi mici pentru tineri. În contextul Zilei Mondiale de Prevenire a Abuzului asupra Copiilor, a fost dat startul unui şir de acţiuni care au scopul de a crea un mediu favorabil, nonviolent, prin sensibilizarea şi conştientizarea fenomenului violenţei în rîndul tinerilor: în şcoală, în familie şi în societate.











