La 26 ianuarie 2013 în incinta Consiliului Raional Ialoveni s-a desfăşurat Forumul Raional al Tinerilor, cu genericul: ,,Co-management şi advocacy în domeniul politicilor de tineret, la care au participat peste 50 tineri din localităţile raionului Ialoveni. Scopul forumului este de a spori gradul de participare al tinerilor din raionul Ialoveni la viaţa comunităţii şi de a consolida mecanismele de participare a tinerilor la procesul de luare a deciziilor prin crearea Comisiei Raionale pentru Politicile de Tineret – o comisie constituită pe principiul parităţii din reprezentanţii statului şi ai societăţii civile din domeniul tineretului.
În deschiderea evenimentului, domnul Nicolae ANDRONACHI, preşedintele raionului Ialoveni a subliniat că politicile de tineret în contextul proiectului: ,,Ialoveni – Capitala Naţională a Tineretului 2013” reprezintă o prioritate pentru administraţia raionului, deoarece se vor organiza mai multe acţiuni cu participarea tinerilor din raioanele ţării şi este foarte necesară implicarea activă a tinerilor. De asemenea, domnul Anatolie MELENCIUC, vicepreşedintele raionului Ialoveni a promis tinerilor toată susţinerea administraţiei raionului în realizarea ideilor ingenioase, a proiectelor pentru comunitate, pentru că tinerii sunt viitorul ţării noastre.













