Omul şi Natura trebuie să co-existe într-o armonie perfectă. Omul trebuie să respecte şi să ocrotească mediul în care trăieşte, deoarece acesta îi oferă toate condiţiile de care are nevoie pentru a trăi. Protecţia mediului se referă la:prevenirea deteriorării mediului, acţiuni de depoluare şi reconstrucţie ecologică, păstrarea zonelor depoluate. Grupul de inițiativă Realiștii din Răzeni vin cu soluții viabile la problemele de mediu din localitate, reunite toate într-un singur proiect.
Tinerii răzăneni susțin că omul şi natura sunt noţiuni inseparabile, că aceasta trebuie respectată şi nu dominată. Iar pentru a promova această viziune verde, au elaborat proiectul „Educație verde” prin care și-au propus să antreneze elevii și tinerii din localitate în diverse acţiuni cu caracter ecologic: colectarea deșeurilor și împiedicarea ca acestea să ajungă în casele locuitorilor din sat, amenajarea teritoriului pentru odihnă și formarea conştiinţei ecologice a tinerilor. Astfel, cu mult entuziasm și motivație, s-a reușit plantarea a unui lot de 13 mii de salcâmi în apropierea locului de stocare a deșeurilor și replantarea a zeci de copaci de tei pe străzile centrale ale satului, în locurile în care aceștia nu s-au prins sau s-au uscat. Totodată, urnele defecte din sat au fost înlocuite cu altele noi, pentru a stimula şi dezvolta un comportament ecologic adecvat față de mediul în care trăim. Continuă să citești













